TŘÍDY ZŠ
Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta ve výuce a mimoškolní činnosti na málotřídní škole
„Budoucnost planety Země je i v našich rukou, pokud chceme něco změnit, musíme začít sami u sebe.“
V dubnu 2009 jsme ve škole zahájili projekt s environmentálním zaměřením. Pilířem projektu je vybudování učebny v přírodě s integrovaným pěstitelským a chovatelským koutkem a vytvoření kroužku s environmentálním zaměřením.
Prostřednictvím environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO) chceme přiblížit dětem současného světa svět přírody, který je pro život nepostradatelný. Vytvářením vztahu dětí k přírodě je chceme vést k zodpovědnosti za udržení kvality životního prostředí pro další generace, a tím i k myšlení a jednání, které je v souladu s principem trvale udržitelného rozvoje.
Časový a pracovní harmonogram
Březen 2009
exkurze do Zoologické zahrady Praha (výhra v soutěži za sběr papíru)
Duben 2009
exkurze do Ekocentra Kavyl – program „Máme rádi zvířata“
přípravné práce na úpravě učebny v přírodě s integrovaným chovatelským a pěstitelským koutkem
vytváření podmínek pro chov zvířat
projektový den ke Dni Země
Květen 2009
exkurze na hrad Točník – program „Hrad zvířat“
pořízení zvířat do MŠ (želvička) a ZŠ (chameleon jemenský)
Červen 2009
zahájení sbírky "Sponzorství chamarádů"
přihlášení školy do programu Recyklohraní
Září - Prosinec 2009
zahájení činnosti environmentálního kroužku
aktivní zapojení do úkolů v rámci projektu Recyklohraní
příprava na zimu - oprava ptačí budky, zajištění krmení
péče o chameleony a cvrčky
Leden - Červen 2010
výroba a propagační akce "chamovýrobky"
projektový den „Setkání domácích mazlíčků“ – činnosti zaměřené na domácí zvířata s představením zvířat žáků
návštěva třídičky odpadů
Chamarádi
V květnu nám Nikita Vasiliev, žák 2. třídy, věnoval terárium s párem chameleonů jemenských. Po dlouhých diskuzích se žáci rozhodli pro tato jména:
Chámoš a Chámoška.
První snímky našich Chamarádů zde
Recyklohraní
Naše škola se přihlásila do programu Recyklohraní. Recyklohraní je školní recyklační program, který si klade za cíl realizaci zpětného odběru elektrozařízení, baterií a akumulátorů, spojený s osvětovou činností v oblasti nakládání s odpady ve školských zařízeních v České republice. Škola bude za sběr baterií a elektrozařízení do připravených nádob získávat body, které ve speciálním internetovém obchodě smění za zajímavé odměny z připraveného katalogu. Další body může škola získat správným zodpovězením otázek, případně splněním dalších úkolů, týkajících se odpadové problematiky.
Ve školním roce 2004-2005 se naše škola díky tomuto projektu umístila na skvělém třetím místě v soutěži SIPVZ v národním kole a získala tak nejenom vysoké ocenění, ale také prostředky na nákup dalšího počítačového vybaveni.
Využití informačních a komunikačních technologií ve výuce a mimoškolní činnosti na málotřídní škole
ZŠ a MŠ Chýně,
okres Praha - západ
Naše škola
- Chýně je malá vesnice, 5 km od Prahy
- Škola zde byla založena již v roce 1864
Od svého založení je malotřídní školou, v současné době s 5 ročníky - Počet žáků se pohyboval do letošního roku kolem 3O, letos máme 21 žáků
- Do 5 let počítáme s velkým nárůstem žáků a výstavbou nové školy
Informační prostředí školy
- Před devíti lety jsme zakoupili první 2 počítače a začali je používat především pro podporu výuky
- Za pomoci OÚ a sponzorů se technické vybavení školy neustále vylepšuje
- Díky projektu SIPVZ jsme získali nové technické a programové vybavení, připojení na internet a pedagogičtí pracovníci absolvovali ICT vzdělání
- V každé třídě jsou nyní tři počítače, které jsou neodmyslitelnou pomůckou ve výuce na málotřídní škole
Projekt :Využití informačních a komunikačních technologií ve výuce a mimoškolní činnosti na malotřídní škole
- CÍLE
- 1. Přiblížit práci s informačními a komunikačními technologiemi již nejmenším dětem na 1. stupni malotřídní školy, vybavit je ICT kompetencemi tak, aby byly schopny využívat ICT pro učení i vlastní potřebu.
- 2. Rozšířit využití výukových a multimediálních programů ve výuce prvouky, přírodovědy a vlastivědy.
- 3. Zpřístupnit počítače v odpoledních hodinách žákům i bývalým absolventům školy, dnešním žákům druhého stupně, kteří musí dojíždět do spádové školy.
Otevřené otázky či neřešitelné problémy
Kdy žákům přiblížit práci s informačními a komunikačními technologiemi ?
- * V průběhu vyučovacího procesu.
- * Žáci získají potřebné dovednosti a znalosti doma.
- * V rámci volnočasových aktivit žáků
- 1. Kdo z učitelů kroužek povede?
- 2. Jak bude pedagogický pracovník, který vede kroužek placený?
- 3. Kolik žáků bude kroužek navštěvovat?
Volnočasové aktivity - kroužky
Program počítačového kroužku
Pojmenovat části počítače
Nastavit si pracovní plochu
Nastavit si vlastní spořič
Tento počítač, složky, koš
Hlavní panel, nastavení času
Co schovává tlačítko Start
Malování – panel nástrojů
Ukládat a otevírat soubory
Malování
Word – textový editor
Pohyb kurzorem v textu
Vkládat datum, čas, symbol
Měnit písmo – formátovat
Pracovat s Wordartem
Napsat text a vložit obrázek
Vytvořit tabulku ve Wordu
Vytvořit tabulku v Excelu
Co je to PowerPoint
Vytvořit vlastní prezentaci
Jak pracuje internet
Internet Explorer
Práce s internetovou stránkou
Vyhledávání informací na internetu
Práce s e-mailem
Vytvoření vlastní e-mailové adresy
Něco o počítačových virech
Kdo využívá počítače v odpoledních hodinách
Žáci naší školy v rámci školní družiny.
Žáci vyšších ročníků, kteří již chodí do spádové školy v Hostivici.
Veřejnost? (uvažujme o této možnosti v budoucnosti).
Harmonogram činnosti
Zpracování osnov kroužků
Pracovní setkání se spolupracující školou
Nákup technického a programového vybavení
Instalace
Činnost kroužků
Zpřístupnění počítačů starším žákům
Pracovní setkání se spolupracující školou
Zhodnocení projektu
Vize do budoucna
Pokračovat v činnosti počítačových kroužků
Využívat počítače při výuce
Zpřístupnit počítače v odpoledních hodinách žákům i bývalým absolventům školy
Rozšířit počítačovou základnu o dva počítače
Naučit žáky pořizovat a zpracovávat digitální fotografie


